Quick Answer: How Much Did Things Cost In 2008?

How much did things cost in 1912?

The average income a hundred years ago was $1,033.

A gallon of gas cost seven cents, and a loaf of bread five cents; a medium-priced home was $2,750.

The cost of living sounds great, but in 1912, Alabama insane asylums were confined to a per capita expenditure of $3.25 per week, or $169 per year..

How much did a loaf of bread cost in 1970?

The Price of BreadYEARCost of 1 lb. of BreadFederal Minimum Wage1970$0.25$1.601980$0.50$3.101990$0.75$3.802000$1.99$5.155 more rows

How much was a can of Coke in 1970?

In 1970 which was 47 years ago the cost of coke was only 5 cents.

What would a dollar buy in 1860?

$1 in 1860 is worth $31.36 today The U.S. dollar experienced an average inflation rate of 2.18% per year during this period, causing the real value of a dollar to decrease. In other words, $1 in 1860 is equivalent in purchasing power to about $31.36 in 2020, a difference of $30.36 over 160 years.

How much did bread cost in 2008?

In 2008, the price of bread had increased to $1.37 per loaf and wheat prices hit $8.89 per bushel. The value of wheat in that loaf of bread was now 12.2 cents, but the value of wheat as a percentage of the entire loaf went down to 9%.

How much did a pizza cost in 1970?

Sep 19, 2015 · The cost of a slice pizza in 1970 is 35 cents.

How much did a house cost in the 20s?

Sizes varied, and ranged in prices from a few thousand dollars to about ten thousand dollars for a four to six room home. Some were designed for one family but quite often they were designed for more than one family to live next to one another.

How much did a Big Mac cost in 1985?

McDonald’s Big Mac Meal The Big Mac Value Pack, precursor to today’s Extra Value Meal, sold for $2.59 in 1985, which amounts to $6.09 in 2018.

How much was $50 1860?

The U.S. dollar experienced an average inflation rate of 2.18% per year during this period, causing the real value of a dollar to decrease. In other words, $50 in 1860 is equivalent in purchasing power to about $1,567.95 in 2020, a difference of $1,517.95 over 160 years. The 1860 inflation rate was 0.00%.

How much was a can of Coke in 1980?

Smurf1976. I remember buying Coke cans for around 40 cents in the 1980’s.

How much did things cost in 1860?

Butter: 16 cents a pound. Eggs: 20 cents a dozen. Potatoes: 40 cents a bushel. Coffee: $1.20 a pound (for coffee beans, which you then had to roast and grind yourself)

What was the average wage in 1912?

$750Prices in 1912 Then again the average yearly income was $750. People usually ate at home.

How much did a car cost in 1970?

In 1970 the average new car cost around 3,542 dollars, and a gallon of gas went for 36. cents. During the 70s many Super cars were designed from a variety of motor companies. One such car was the Bristol Brigand, this was one of the most expensive Bristol range cars.

How much did eggs cost in 2008?

Eggs priced at $20 in 2008 → $19.22 in 2020.

How much did a dozen eggs cost in 1970?

PricesCost of a new home:$26,600.00Median Household Income:$8,734.00Cost of a first-class stamp:$0.06Cost of a gallon of regular gas:$0.36Cost of a dozen eggs:$0.622 more rows

How much was a TV in 1970?

In the early 1970s a good, 21-inch console color television might cost you $500. In today’s money that would be around $3300. A good tabletop set might be $350, or about $2200 today.

How much did a horse cost in 1850?

In the west US it was possible to buy a horse for as little as $10, but a decent riding equine cost around $150, with a range of $120 (1861) to $185 (1865). A pack horse for the Oregon Trail cost $25 in the US in 1850, but a riding horse would run you $75.

What was the hourly wage in 1920?

Exhausted, many were killed or injured on the job. In the 1920s, American lawmakers sought to improve working conditions in their states. By 1925, fifteen states had passed minimum wage laws, including California at 16 cents an hour. The U.S. Supreme Court later ruled several of the laws unconstitutional.